Jaką wybrać lodówkę turystyczną na wczasy?

Podczas podróży samochodem niezbędna jest lodówka turystyczna. Wybór odpowiedniego sprzętu dla wielu osób nie jest łatwym zadaniem. Jaką zatem wybrać lodówkę turystyczną, aby w stu procentach spełnia nasze oczekiwania.

Technologie chłodzenia w lodówkach turystycznych

Obecnie wybór lodówek turystycznych jest na rynku ogromny. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą nie tylko wielkością, lecz także rodzajem zasilania oraz chłodzenia. Ogólnie wyróżnia się trzy techniki chłodzenia, które potrafią gwarantować świeżość produktów spożywczych zabieranych w podróż: – technologia absorpcyjna – w takich lodówkach stężony roztwór amoniaku jest podgrzewany w warniku. Wydzielający się amoniak przyjmuje postać gazową, a następnie skrapla się on w skraplaczu i na koniec odparowuje po połączeniu się z wodorem. Proces ten zabiera ciepło z komory lodówki. – technologia termoelektryczna – lodówki z takim zasilaniem chłodzenia zwane są lodówkami z modułami Peltiera. Działają one bowiem na zasadzie odkrytej przez francuskiego fizyka Peltiera. W wyniku przepływu prądu stałego przez miejsca połączenia metali powstaje ciepło lub chłód, w zależności od kierunku jego przepływu. – technologia sprężarkowa – lodówki z taką technologią chłodzenia są zwane kompresorowymi. Wykorzystują one czynnik chłodniczy, który w parowniku przechodzi ze stanu ciekłego w gazowy. Wówczas to parownik pobiera ciepło z wnętrza lodówki i w ten sposób obniża temperaturę.

Czy lodówka turystyczna samochodowa jest głośna?

Wiele osób decydujących się na zakup lodówki turystycznej, bardzo często zastanawia się, jaki wybrać model, aby działał jak najciszej. Co prawda podczas jazdy samochodem praca lodówki jest zakłócana przez warkot silnika, ale kwestia głośności jest ważna podczas postoju czy noclegu w samochodzie. Dziś w wielu sklepach dostępne są wysokiej jakości lodówki turystyczne, które działają bardzo cicho i nie zakłócają spokoju podczas odpoczynku w samochodzie czy w czasie snu.

Lodówka turystyczna o dostatecznej pojemności

Decydując się na zakup turystycznej lodówki samochodowej warto dobrze zastanowić się jaką powinna posiadać pojemność. Większy sprzęt z pewnością doskonale sprawdzi się w przypadku rodziny wieloosobowej. Z kolei lodówki o małej pojemności są sprawdzonym rozwiązaniem dla tych osób, które podróżują samotnie lub tylko z partnerem czy przyjacielem. Dla dwóch osób na kilkutygodniowe wakacje z całą pewnością wystarczy lodówka turystyczna o pojemności czterdziestu litrów. Z kolei dla rodzin z dziećmi polecane są lodówki o pojemności, która dochodzi do 85 litrów. Warto pamiętać o tym, że duża lodówka jest znacznie cięższa, mniej poręczna oraz trudniej jest ją zmieścić w często zapakowanym po brzegi pojeździe samochodowym. Co więcej wraz z rozmiarem lodówki rośnie zapotrzebowanie na energię niezbędną do utrzymania w jej wnętrzu odpowiedniej temperatury. Warto zatem zawsze dobrze zastanowić, w jaki sposób chcemy korzystać z lodówki oraz jaką posiadamy przestrzeń w samochodzie, którą to możemy poświecić na jej przechowywanie. Wybierając się na wczasy, podczas których zamierzamy przebywać na kempingu sprawdzonym wyborem jest lodówka termoelektryczna lub absorpcyjna. Z kolei wybierając się na odludne miejsce, na przykład na dziką portugalską plażę, warto pomyśleć o takiej lodówce, którą można zasilać za pomocą gazu. A biwakując na górskich polanach z pewnością doskonale sprawdzi się lodówka kompresorowa. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, każdy klient zainteresowany zakupem może bez problemu wybrać taki sprzęt, który spełni jego oczekiwania.

Redakcja scanholiday.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.