Agroturystyka nad jeziorem – co to jest?

Agroturystyka co roku zyskuje na popularności. Bardzo dużo turystów wybiera odpoczynek nad jeziorem. Bardzo ceniony jest dostęp do ekologicznej żywności. Warto też zauważyć, że coraz modniejsze jest zakładanie gospodarstw agroturystycznych nad jeziorem. Jest tak, ponieważ ludzie mają dosyć wielkomiejskiego szumu miast, z tego powodu wybierany jest odpoczynek nad jeziorem. Warto dowiedzieć się, jakie wymogi trzeba spełnić, żeby założyć agroturystykę nad jeziorem.

Agroturystyka nad jeziorem – czy warto postawić na taką formę wypoczynku?

Wiele osób zastanawia się, czym jest agroturystyka. Jest to po prostu turystyczne gospodarstwo rolne bądź turystyka w oparciu o gospodarstwa rolne, a także takie, które zapewniają wakacyjny wypoczynek. Warto zaznaczyć, że dotyczy to pobytu w działającym gospodarstwie, które pozwala bezpośrednio na interakcje między gośćmi a rolnikiem bądź jego rodziną, w celu doświadczenia prawdziwych czynności powiązanych z prowadzeniem rolniczego stylu życia oraz gospodarstwa. W ten sposób umożliwiane jest spożycie żywności bezpośrednio od rolnika. Można też uczestniczyć w procesie produkowania jedzenia na wsi. Trzeba wiedzieć o tym, że nieraz łączy się to ze sposobnością jazdy konnej, spływem kajakowym, a także uczestnictwem w zbiorze miodu. Może być to też łowienie ryb w pobliskim jeziorze. Dlatego agroturystyka nad jeziorem jest bardzo popularna w obecnym czasach.

Agroturystyka – czym jest?

Okazuje się, że prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego regulowane jest przez różne przepisy prawne obowiązujące w naszym kraju. Jednakże nie ma jednej konkretnej ustawy, która reguluje sposób, a także wymogi prowadzenia tego typu gospodarstwa. Warto wiedzieć, iż zgodnie z ustawą o usługach hotelarskich, która dotyczy też pilotów wycieczek czy przewodników turystycznych, gospodarstwa agroturystyczne nad jeziorem, jak również obiekty turystyczne wiejskie, uznawane są miejsca mogące świadczyć usługi hotelarskie. Warto wiedzieć, że mowa tutaj też o wynajmowaniu przez rolników pokoi i miejsc na ustawianie namiotów. Wszystkie takie obiekty powinny spełniać podstawowe wymagania co do wyposażenia – wszystko zawarte jest w specjalnej ustawie. Warto też wiedzieć, że ustawa określa wymagania, które dotyczą wyposażenia, warunków sanitarnych związanych z zakwaterowanie turystów, a także przeciwpożarowych – mowa tutaj o takich warunkach, które muszą spełniać gospodarstwa agroturystyczne rozumiane jako inne obiekty mieszkalne. Oprócz tego na prowadzących usługi tego typu nałożony jest wymóg zgłoszenia obiektu do specjalnej ewidencji, która prowadzona jest przez odpowiedniego wójta ze względu na miejsce położenia danego obiektu turystycznego. Warto też dodać, że przepisy prawne regulują różne aspekty prowadzenia agroturystyki. Warto też dodać, że agroturystyka nad jeziorem jest bardzo popularna w obecnych czasach. Na Mazurach znajduje się wiele tego typu ośrodków, co jest bardzo uwielbiane przez turystów. Wszystko wynająć można w bardzo niskich cenach.

Redakcja scanholiday.com.pl