Jak zostać morsem? Czy morsowanie jest zdrowe?

Jeszcze dekadę temu większość społeczeństwa uważała kąpiele morsów za rodzaj szaleństwa, dzisiaj ten sport zyskuje na popularności, ze względu powszechnie znane korzyści jakie przynosi. Ludzie, którzy regularnie zażywają kąpieli w zimnej wodzie potwierdzają, że za ich sprawą znacznie poprawił się ogólny stan ich organizmu.

Zdrowe morsowanie

Badania naukowe prowadzone w tym zakresie mówią, że morsowanie przyczynia się do złagodzenia chorób reumatycznych i astmatycznych, a także działają jak środek przeciwbólowy nawet przez 24 godziny od zażycia kąpieli na bóle stawów, mięśni i kręgosłupa. Ponadto zimne kąpiele przyspieszają działanie metabolizmu, co pomaga w zrzuceniu kilogramów oraz spowalniają starzenie się. Wiele osób twierdzi, że pomagają pozbyć się cellulitu, co z pewnością ucieszy szczególnie płeć piękną.

Jeśli już przekonaliśmy się, że chcemy spróbować swoich sił w lodowatych kąpielach, to pojawia się pytanie jak zacząć morsować? Jak w każdej dziedzinie i tutaj są dwie strony medalu. Chociaż wbrew pozorom jest niewiele przeciwwskazań, to jednak warto zasięgnąć wcześniej opinii lekarza, a najlepiej wykonać pakiet niezbędnych badań, które dadzą nam pewność o naszym stanie zdrowia. Do najczęstszych chorób, które dyskwalifikują ochotnika morsowania są choroby serca takie jak nadciśnienie tętnicze lub niedociśnienie, poważne problemy z układem krążenia i choroby przewlekłe. Sport ten również nie jest skierowany do małych dzieci i kobiet w ciąży, chociaż zdarzają się przyszłe mamy, które nie zaprzestają w tym czasie zimowego hobby.

Odpowiednie przygotowanie

Jeśli jesteśmy zdrowi i nadal nie straciliśmy motywacji, powinniśmy się odpowiednio przygotować. Po pierwsze musimy być świadomi, że morsowanie może być niebezpieczne, jeśli nie uprawia się go regularnie. Jednorazowe kąpiele mogą być powodem poważnych konsekwencji i nie mowa tu jedynie o przeziębieniu, ale także o szoku termicznym, który może mieć poważne skutki. Niektórzy zwolennicy tego sportu uważają, że fizyczne przygotowywanie organizmu nie ma sensu i że można zaczynać od razu od kąpieli w zimnym zbiorniku wodnym. Jednak najczęściej zaleca się, aby kandydat na morsa przez kilka tygodni wcześniej zażywał zimnych, kilku minutowych pryszniców w domowych warunkach, bez wychładzania głowy. Po kąpieli należy szybko ogrzać organizm za pomocą kilku warstw odzieży i gorącej herbaty.

Kolejny etap to dołączenie do oficjalnej grupy morsów działającej w okolicy. Nigdy, ze względów bezpieczeństwa nie należy morsować w samotności. Na pierwsze wejście do wody należy mieć ze sobą strój kąpielowy, ręcznik, ciepłe ubranie (najlepiej kilka warstw) oraz gorącą herbatę w termosie. Jeśli spodoba nam się to hobby możemy zainwestować w skarpety z neoprenu, które ochronią nasze stopy przed urazami i pomogą zatrzymać ciepło, a także w nieprzemakalne rękawice nurkowe. Przed wejściem do wody należy zawsze pamiętać o rozgrzaniu organizmu.

Redakcja scanholiday.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *