Gdzie warto wybrać się w Szklarskiej Porębie?

Szklarska Poręba to niezwykle malowniczo ulokowana miejscowość, która położona jest w dolinie rzeki Kamiennej. Znajduje się ona blisko granicy z Czechami, pomiędzy Górami Izerskimi a Karkonoszami. Z racji tego, że Szklarska Poręba ma turystom bardzo wiele do zaoferowania, szczególnie chętnie wybierają ją oni na cel wakacyjnego wypoczynku. Na szczególną uwagę zasługują nie tylko bardzo atrakcyjne warunki przyrodnicze, ale również niepowtarzalny klimat, jakim niewątpliwie charakteryzuje się ta niewielka miejscowość.

Szklarska Poręba i jej atrakcje

Wybierając się na wakacje do Szklarskiej Poręby trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to specjalnie duża miejscowość. Biorąc jednak pod uwagę jej niezwykle malownicze położenie, z pewnością ma bardzo dużo do zaoferowania odwiedzającym. Wybierając się tu w trakcie wakacji trzeba pamiętać, że zarówno w lipcu jak i w sierpniu występuje tutaj dość dużo opadów, a temperatura bywa znacznie niższa niż w innych rejonach kraju. Koniecznie trzeba więc pamiętać o spakowaniu ciepłej odzieży, ubrań przeciwdeszczowych i parasola.

Atrakcyjne zabudowania Szklarskiej Poręby

Osoby, które zastanawiają się, gdzie warto wybrać się w Szklarskiej Porębie, z pewnością powinny po prostu udać się na spacer urokliwymi uliczkami miejscowości. Przy okazji spacerowania można wypatrzyć wiele ciekawych restauracji, idealnych na skosztowanie lokalnych specjałów. Wystarczy przechadzka przy głównej drodze miejscowości, by zachwycić się przepięknymi, interesującymi zabudowaniami.

Szklarska Poręba bez wątpienia zachwyci wszystkich miłośników ciekawej architektury oraz przepięknych krajobrazów. Stąd też już sam spacer po niej może dostarczyć naprawdę niezapomnianych doznań zapierających dech w piersiach.

Przyrodnicze skarby Szklarskiej Poręby

Szklarska Poręba to nie tylko przepiękna architektura. Jest to niezwykle 

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki przez wiele osób uznawany jest za najbardziej romantyczny w całych Karkonoszach. Wystarczy spojrzeć na skręcające się spiralnie kaskady wody, które spadają z wysokości 13 metrów. Sama droga na wodospad nie jest szczególnie wymagająca i zajmuje maksymalnie kilkanaście minut. Warto wspomnieć o tym, że bez żadnych problemów można pokonać ją dziecięcymi wózkami, toteż wodospad Szklarki jest idealnym celem rodzinnej wycieczki.

Turyści powinni pamiętać o tym, że wodospad Szklarki położony jest na terenie parku narodowego, a więc zejście w jego okolice jest płatne.

Wodospad Kamieńczyka

Każdy, kto przynajmniej raz odwiedził wodospad Kamieńczyka, bezpowrotnie z pewnością się w nim zakocha. Już na pierwszy rzut oka jest on niesamowicie piękny i imponujący. Dotarcie na wodospad może zająć około pół godziny, jeśli urządza się spacer z pobliskiego parkingu. Także i w tym przypadku wejście w pobliże wodospadu jest płatne i możliwe jedynie w określonych godzinach. Trasa na wodospad Kamieńczyka jest nieco trudniejsza i niestety nie da się jej pokonać z wózkiem dziecięcym. Dlatego też planując podróż z niemowlęciem warto zaopatrzyć się w specjalne nosidełko.

Śnieżne Kotły

Osoby, które specjalizują się w górskich wycieczkach, zgodnie twierdzą, że jeśli chodzi o najpiękniejszą trasę, prowadzącą ze Szklarskiej Poręby w Karkonosze, to z pewnością warto wspomnieć szlak na Śnieżne Kotły. Droga podbije serce każdego miłośnika gór pięknymi widokami zapierające dech w piersiach okolice.

Góry Izerskie

Trzeba pamiętać o tym, że Szklarska Poręba położona jest nie tylko w okolicy Karkonoszy, ale również Gór Izerskich. Każdy miłośnik pieszych wycieczek powinien wiedzieć o tym, że szlaków, które wiodą z miasta w góry Izerskie jest co najmniej kilka i każdy z nich wart jest uwagi. Mnóstwo turystów rok w rok decyduje się na urządzenie sobie objazdowej wycieczki po okolicznych schroniskach, które oferują naprawdę interesujące specjały kuchni lokalnej. Wystarczy wspomnieć przepyszną zupę pokrzywową w schronisku Orle czy też słynne naleśniki w Chatce Górzystów, które znane są wręcz na całą Polskę.

Zakręt śmierci w Szklarskiej Porębie

Bez wątpienia można uznać go za najsłynniejszy zakręt w całej Polsce. Położony jest on na drodze wojewódzkiej nr 358 pomiędzy miejscowościami Szklarska Poręba a Świeradów-Zdrój. Z racji tego, że na zakręcie miało miejsce mnóstwo wypadków samochodowych, został on nazwany zakrętem śmierci. Obecnie w jego pobliżu znaleźć można punkt widokowy, z którego warto spojrzeć na przepiękną panoramę Karkonoszy oraz kotliny Jeleniogórskiej.

Podsumowując, każdy kto planuje wycieczkę w Karkonosze, powinien wziąć pod uwagę zatrzymanie się w Szklarskiej Porębie. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów jest to miejscowość, która na pewno nie pozwoli się nudzić.

Redakcja scanholiday.com.pl