Czy można zwiedzić Wrocław w jeden dzień?

Wrocław to miasto w południowo – zachodniej Polsce, położone nad Odrą. Uznawane jest za jedno z nowocześniejszych miast w Europie. Znalazł się w pierwszej setce najbardziej inteligentnych miast świata tzw. smart city w raporcie IESE Cities in Motion Index w latach 2017 i 2019. Bez wątpienia warto tu przyjechać i poczuć światowy klimat, który w nim panuje. O tym, jakie atrakcje we Wrocławiu można zobaczyć w ciągu jednego dnia, przeczytasz poniżej.

Polinka

To kolej gondolowa Politechniki Wrocławskiej. Pierwotnie miała ułatwiać przemieszczanie się pracownikom i studentom. W praktyce szybko stała się atrakcją turystyczną i ruchomym punktem widokowym. Podróż kolejką nad Odrą pomiędzy głównym kampusem Politechniki Wrocławskiej na Wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego, a Geocentrum przy ul. Na Grobli trwa trzy minuty a bilety kosztują kilka złotych.

Wagonik zabiera 15 osób i czasem zdarzają się kolejki, ale to nie powinno nikogo odstraszać – czas podróży sprawia, że wagonik szybko wraca na stację i zabiera kolejnych pasażerów.

Sky Tower

Zostając w temacie punktów widokowych, będąc w mieście, nie można nie wjechać na wrocławski drapacz chmur. Sky Tower ma aż 212 metrów i podzielony jest na część prywatną z apartamentami oraz biurowo – usługową.

Bywalcy Sky Tower podają, że najlepiej udać się tam latem o zachodzie słońca. W bezchmurny dzień z wieży widokowej można dostrzec odległe Śnieżkę i Ślężę. Widać też charakterystyczne dla miasta Most Rędziński, Ostrów Tumski czy Ratusz. Czas zwiedzania tarasu wynosi 20 minut i w zupełności wystarcza, by nacieszyć oko zapierającym dech w piersiach widokiem.

Rynek

Barwne kamienice na wrocławskim rynku niemalże każdy kojarzy z telewizyjnych relacji. Historycy podają, że w przeszłości kolorowa fasada budynku miała świadczyć o zamożności właścicieli. W ramach prac renowacyjnych postanowiono przywrócić budynkom dawną świetność i odwzorować ich kolorystykę.

Na wrocławskim rynku funkcjonuje plenerowa galeria sztuki. Odbywa się tam wiele cyklicznych imprez, m.in. kino plenerowe w trakcie festiwalu „Nowe Horyzonty”, kulinarny festiwal „Europa na Widelcu”, jarmark bożonarodzeniowy oraz świętojański. Wydarzenia kulturalne odbywające się na rynku to spore atrakcje we Wrocławiu dla licznych turystów.

Gratka dla miłośników przyrody: Ogród Japoński i Ogród Botaniczny

Po całym dniu zwiedzania warto odpocząć na łonie natury i we Wrocławiu są takie miejsca. Jedno z nich, Ogród Japoński przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Ta oaza spokoju zlokalizowana w Parku Szczytnickim zwraca uwagę rzadką roślinnością i niezwykłą architekturą. Znajduje się w nim około 200 gatunków roślin (w tym 30 z Dalekiego Wschodu).

Ponadto można wybrać się na spacer do wrocławskiego Ogrodu Botanicznego, który jest jednym z instytutów Uniwersytetu Wrocławskiego. Powstał w 1811 roku i od tamtego czasu systematycznie się rozrastał. Funkcjonuje przy nim sklep ogrodniczy, w którym zaopatruje się wielu miejscowych miłośników zieleni. Podobnie jak na rynku, w Ogrodzie Botanicznym odbywa się wiele cyklicznych imprez takich jak „Festiwal Dyni”, „Hortensjowy zawrót głowy”, „Dzień Pszczoły”.

Wrocław to miasto, które nie zasypia i tętni życiem. Świetnie splata się w nim nowoczesna architektura i historyczne zabudowania. Uwagę historyków przyciąga także historia miasta, które wchodzi w skład tzw. Ziem Odzyskanych w czasie konferencji poczdamskiej.

Redakcja scanholiday.com.pl