Lodówka turystyczna kompresorowa – czy warto ją kupić?

Każdy, kto kiedyś wyjeżdżał na camping lub podróżował kamperem, chociaż raz zastanawiał się, jak uporać się z brakiem lodówki. W końcu wiele produktów spożywczych musi być przechowywane w chłodnym miejscu. Rozwiązaniem jest lodówka turystyczna, tylko czy każda jest taka sama?

Rodzaje lodówek turystycznych

Prawdopodobnie wiele osób, gdy myśli o lodówkach turystycznych, najpierw wyobraża sobie taką z wkładami chłodzącymi. Zaletą tych modeli jest to, że nie potrzebują zasilania, jednak właśnie z uwagi na ten fakt ich działanie to tylko kilka lub kilkanaście godzin, a temperaturą obniżają jedynie o około 10-15 stopni Celsjusza niższą niż temperatura otoczenia. Poza nimi na rynku można znaleźć też lodówki turystyczne kompresorowe (zwane też sprężarkowymi), absorpcyjne oraz takie, które wykorzystują technologię termoelektryczną (zwane też lodówkami z modułami Peltiera). Działanie każdej z nich jest inne, jednak wszystkie potrzebują źródła zasilania. Lodówka turystyczna kompresorowa zasilana jest prądem lub energią słoneczną (do tego potrzebne są panele słoneczne). Lodówka absorpcyjna z kolei prądem lub gazem (potrzebna butla z gazem), a lodówka z modułami Peltiera tylko prądem.

Ważne różnice między lodówkami turystycznymi

Przed zakupem lodówki turystycznej warto wiedzieć, czym jeszcze oprócz sposobu zasilania różnią się poszczególne ich rodzaje. Lodówki samochodowe kompresorowe wykazują się największą mocą chłodzenia, a także głębokiego mrożenia, przy czym jako jedyne nie są podatne na wpływ temperatury otoczenia. Poza tym są energooszczędne, szczególnie dzięki temu, że mogą być zasilane energią słoneczną. Lodówki turystyczne absorpcyjne charakteryzują się cichą pracą, jednak nie posiadają funkcji głębokiego mrożenia. Zużywają też dużą ilość energii lub gazu (zależy, czym je zasilamy). Lodówki wykorzystujące technologię termoelektryczną muszą mieć ciągły dostęp do prądu, czy to w postaci akumulatora samochodowego, czy zasilania sieciowego. Co prawda są dość niedrogie, jednak ich pojemność też nie jest duża.

Dlaczego warto zainwestować w lodówkę turystyczną kompresorową?

Za wyborem lodówki samochodowej kompresorowej przemawia przede wszystkim to, że dzięki niej nie trzeba przejmować się temperaturą otoczenia. Oznacza to, że spokojnie można zabrać taką lodówkę w wycieczkę po ciepłych krajach, a przechowywane w niej pożywienie czy napoje zawsze będą odpowiednio schłodzone, a nawet zmrożone. Tu pojawia się kolejna zaleta – lodówka turystyczna kompresorowa jest w stanie zamrażać swoją zawartość, czego nie robią inne lodówki. Ponadto tego rodzaju lodówki można zasilać nie tylko przez akumulator samochodowy i zasilanie sieciowe, ale również poprzez energię słoneczną wyprodukowaną przez panele słoneczne. Wówczas należy jednak albo wybrać lodówkę, która posiada wbudowane panele, albo panele dokupić osobno. Przekłada się to na energooszczędność lodówki. Poza tym lodówka samochodowa kompresorowa daje możliwość monitorowania stanu akumulatora, czego nie robią inne rodzaje takich lodówek, oraz odporna jest na przechyły pojazdu.

Jak działa lodówka samochodowa kompresorowa?

Lodówka turystyczna kompresorowa opiera swoje działanie na technologii sprężarkowej, dlatego też czasem jest tak nazywana. W tej technologii wykorzystywany jest czynnik chłodniczy, który dzięki pobieraniu ciepła z wnętrza lodówki przechodzi ze stanu ciekłego w gazowy. Pobierając ciepło, oczywiście obniża temperaturę. Następnie kompresor pobiera czynnik chłodniczy w postaci gazowej i przekazuje go do skraplacza. Czynnik znów staje się ciekły, a cały cykl się powtarza. Dzięki temu temperatura otoczenia nie wpływa na możliwości chłodzenia lodówki.

Artykuł powstał przy współpracy z https://elodowka.pl/

Redakcja scanholiday.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.