Jak zacząć ćwiczyć – najważniejsze porady

Jeżeli czytasz ten tekst, to najprawdopodobniej póki co nie jesteś osobą zbyt aktywną fizycznie, ale chcesz to zmienić i zamierzasz wprowadzić uprawianie sportów do swojej codzienności. Pierwszy i zarazem najważniejszy krok masz już zatem za sobą. Podjąłeś decyzję i teraz musisz tylko zrobić wszystko, by wytrwać w swoim nowym postanowieniu jak najdłużej. No to jak zacząć ćwiczyć? Oto kilka prostych rad, dzięki którym twoja początkowa przygoda z aktywnością fizyczną szybko przemieni się w naturalną rutynę.

Przede wszystkim zaplanuj, kiedy dokładnie będziesz ćwiczyć

Wygospodaruj sobie wolny czas na ćwiczenia fizyczne, byś nigdy nie znalazł wymówki do tego, aby zrezygnować ze swojego treningu. A najczęstszą przyczyną prowadzenia siedzącego trybu życia jest właśnie brak czasu albo pozorny brak czasu. Musisz jednak ustalić sobie pewne priorytety. Skoro zależy ci na tym, by więcej się ruszać, powinieneś z czegoś zrezygnować – np. z wieczornego oglądania telewizji, które możesz zastąpić półgodzinną przebieżką bądź szybkim treningiem na siłowni. Pamiętaj, że aktywność nie musi być długa, by była efektywna. Lepiej poruszać się chociażby przez piętnaście minut niż nie zrobić zupełnie nic. Nie szukaj więc wymówek, przez które do tej pory nie wstałeś z kanapy. Zaplanuj swoje dni treningowe i koniecznie się ich trzymaj.

A jak zacząć ćwiczyć, jeżeli brakuje ci do tego motywacji?

Niby wiesz, że aktywność fizyczna powinna być stałym elementem w życiu każdego człowieka, ale póki co nie udało ci się do niej zmusić i boisz się, że nie dasz rady się do niej przekonać? Przede wszystkim przestań traktować sport jak standardowy obowiązek. To nie jest praca czy sprzątanie. Tak naprawdę nikt nie zmusi cię do ćwiczeń i jeżeli absolutnie nie chcesz ich wykonywać, nie musisz tego robić, jednakże pomyśl, co zyskasz, gdy już zaczniesz więcej się ruszać. A korzyści będą olbrzymie. Nie chodzi już nawet o możliwość wypracowania lepszej sylwetki, spalenia zbędnego tłuszczyku czy zbudowania fajnych mięśni. Sport daje znacznie więcej. Potrafi napędzać do działania, zwiększać ilość posiadanej energii, poprawiać samopoczucie i ubarwiać szare życie. Sam możesz to wszystko dostrzec, jeśli tylko zaczniesz go regularnie uprawiać.

Teraz wybierz dla siebie jedną dyscyplinę i poświęć trochę czasu na to, by się w nią zagłębić. Nie poddawaj się, jeżeli podczas pierwszego treningu dosłownie wyzioniesz ducha. Twoja kondycja, wydolność i ogólna siła na pewno szybko ulegną poprawie, jeżeli będziesz kontynuować zaplanowane ćwiczenia.

Redakcja scanholiday.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *