Jaką gruszkę bokserską wybrać – stojącą czy podwieszaną?

Gruszka bokserska to jeden z podstawowych rodzajów worków treningowych. Jest to przyrząd, z którego chętnie korzystają zarówno profesjonalni pięściarze, jak i osoby amatorsko uprawiające sport. Dostępne na rynku gruszki różnią się pomiędzy sobą takimi parametrami jak rozmiar, waga czy sposób montażu. W dzisiejszym artykule skupimy się głównie na tym ostatnim parametrze. Stojąca czy podwieszana? Która gruszka sprawdzi się lepiej? Zapraszamy do lektury.

Co wyróżnia gruszki bokserskie?

Podstawową różnicą pomiędzy gruszkami a tradycyjnymi workami bokserskimi jest kształt. Standardowe worki mają kształt walca, natomiast gruszki, jak sama nazwa wskazuje, występują w kształcie tego popularnego owocu. Gruszki wyróżnia również przeznaczenie. To rodzaj worka wykorzystywany głównie do treningów ciosów hakowych i podbródkowychGruszka bokserska wyśmienicie sprawdza się w trakcie pracy nie tylko nad siłą, ale i techniką wyprowadzania uderzeń. Kompaktowy rozmiar sprawia, że worki te pozwalają ćwiczyć refleks, uniki oraz szybkość reakcji, bez konieczności treningu z udziałem partnera.

Podział gruszek bokserskich ze względu na sposób montażu

Na rynku istnieje wiele rodzajów gruszek bokserskich, które dzieli się ze względu na różne parametry. Jednym z nich jest sposób montażu. Dwoma najpopularniejszymi typami tych worków są gruszki podwieszane i wolnostojące, czyli tzw. „refleksówki”. Modele podwieszane przytwierdzane są do sufitu za pomocą trwałych i odpornych na uszkodzenia łańcuchów. Sposób montażu w tym przypadku nie różni się zbytnio od zawieszania tradycyjnych worków. Są to zazwyczaj duże i ciężkie gruszki umożliwiające efektywną pracę nad poprawą siły wyprowadzanych ciosów.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu bokserskiego Leone Polska, który w swojej ofercie posiada wypełnione gruszki treningowe: Gruszki stojące z kolei zamiast łańcuchów wyposażone są w specjalną platformę, którą należy ustawić na stabilnym podłożu. Ich dużą zaletą jest możliwość regulacji wysokości, co pozwala na łatwe dopasowanie sprzętu do wzrostu użytkownika. Modele te gwarantują też większą różnorodność treningu. Po oddaniu ciosu „refleksówki” błyskawicznie odbijają się i zmieniają swoje położenie, dzięki czemu pomagają w ćwiczeniu refleksu oraz szybkości reakcji na ciosy wyprowadzane przez przeciwnika. Trening na gruszkach wolnostojących to szansa na efektywną symulację ćwiczeń z partnerem.

Podwieszana czy stojąca? Którą gruszkę wybrać?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jest bardzo trudne. Wiele zależy bowiem od konkretnego planu treningowego, oczekiwanych rezultatów, a także indywidualnych preferencji osoby trenującej. Jeżeli zależy Ci na pracy nad siłą oddawanych ciosów, wybierz gruszkę podwieszaną, która zazwyczaj jest cięższa, a co za tym idzie, stabilniejsza od modelu wolnostojącego. Jeśli jednak w większym wymiarze skupiasz się na treningu ogólnorozwojowym, chcesz poprawić swoją szybkość i skrócić czas reakcji na ciosy, postaw na „refleksówkę”, która zapewni Ci możliwość wykonywania wielu różnorodnych ćwiczeń na jednym przyrządzie.

Redakcja scanholiday.com.pl