Jak wybrać idealny namiot na biwak?

Wypoczynek na łonie natury to świetny sposób na oderwanie się od trosk dnia codziennego. Dlatego w sezonie letnim wiele osób decyduje się na spędzenie wakacji pod namiotem w gronie najbliższej rodziny lub znajomych. Jednak, aby wyjazd na biwak był udany, warto wcześniej zamówić praktyczny namiot z dodatkowym wyposażeniem. A jak dokonać właściwego wyboru?

Rodzaje namiotów

Szukając namiotu na biwak, trzeba najpierw określić, ile osób ma się w nim zmieścić. Ponieważ na rynku można znaleźć namioty dla 2,4,6, a nawet 8 osób. Kolejnym kryterium powinna być waga namiotu. Lekkie namioty będą idealne na górskie wędrówki czy krótkie wypady za miasto, natomiast solidniejsze konstrukcje przydadzą się podczas biwaku w ekstremalnych warunkach lub gdy dana osoba preferuje komfortowe rozwiązania. Obecnie turyści najczęściej wybierają namioty tunelowe lub kopułowe. Namiot tunelowy charakteryzuje się dłuższą i wyższą konstrukcją i zapewnia więcej przestrzeni, jednak jest dużo trudniejszy do złożenia. Natomiast namiot kopułowy można łatwo postawić, ponieważ jego stelaż składa się z dwóch pałąków, ale w środku takiego namiotu będzie zdecydowanie mniej miejsca.

Namiot do zadań specjalnych

Częstym problemem podczas biwaku jest znalezienie optymalnego miejsca na postawienie namiotu. Ponieważ na nierównej lub kamienistej powierzchni namiot będzie mniej stabilny, a tym samym mniej bezpieczny. W takim wypadku warto rozważyć funkcjonalny namiot dachowy, ponieważ można go szybko rozłożyć na dachu samochodu, a zejście na dół umożliwia specjalna drabinka. W ten sposób turysta zyska wygodne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w każdych warunkach terenowych. Dodatkową zaletą namiotów dachowych jest także niesamowity widok o poranku, szczególnie gdy turysta ustawi samochód z namiotem w urokliwym punkcie widokowym.

Czym powinien charakteryzować się dobry namiot?

Niezależnie od tego, czy dana osoba wybierze namiot klasyczny, czy też namiot dachowy, dobrym pomysłem będzie wybranie modelu z tropikiem, czyli dodatkową powłoką zabezpieczającą konstrukcję przed opadami deszczu. Planując dłuższy wypoczynek, można również rozważyć namiot z przedsionkiem, który znacznie zwiększy powierzchnię namiotu i pozwoli sprawnie oddzielić część sypialną od części dziennej. Osoby lubiące nowoczesne i proste rozwiązania mogą wybrać namiot samorozkładający się, a na piesze lub rowerowe wędrówki świetnie sprawdzą się jednoosobowe konstrukcje, które można wygodnie złożyć i schować do plecaka. Ponadto w niektórych modelach istnieje także możliwość zamówienia dodatkowej podłogi dla zwiększenia komfortu użytkowników.

Nowoczesne namioty muszą być wykonane z trwałych i odpornych na ścieranie materiałów, a ciekawym rozwiązaniem będzie na przykład model z dwoma wejściami. Wybierając namiot, warto też zwrócić uwagę na jego przeznaczenie, ponieważ czasem producent dokładnie określa, w jakich warunkach może być stosowany dany produkt. Jeśli jednak namiot ma się sprawdzić na biwaku, to powinien być przede wszystkim łatwy do rozłożenia i wygodny w codziennym użytkowaniu. 

 

Redakcja scanholiday.com.pl