Drapacze chmur – 5 najwyższych budynków na świecie, które warto zobaczyć

W ostatnich latach na świecie rozgrywa się pewnego rodzaju rywalizacja o to, który kraj postawi najwyższy drapacz chmur. Strzeliste budowle osiągają dziś zawrotne wysokości kilkuset metrów. Oto lista pięciu z nich, które najbardziej warto zobaczyć:

1. Burj Chalifa (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Budynek otwarty w 2010 r. wzbija się na wysokość 828 m, co czyni go liderem wysokości (więcej na temat jego architektury można przeczytać na https://architectu.pl/artykuly/Burd%C5%BC-Chalifa). Odwiedzany przez blisko 20 mln turystów rocznie, stanowi najpopularniejszą atrakcję Dubaju i jeden z symboli miasta. Mieści aż 163 piętra, a na 148. znajduje się drugi najwyżej położony taras widokowy świata (na 555 m). Z niego rozlega się piękny widok na panoramę Dubaju i otaczającą miasto pustynię.

2. Shanghai Tower (Chiny)

Drugi najwyższy budynek na świecie, mający 632 m wysokości, na których znalazło się miejsce na 128 pięter. Wygrywa z Burj Chalifą pod względem wysokości wieży widokowej – ta znajduje się tu najwyżej na świecie na 562 m (121. piętro). Co ciekawe, dzięki superszybkiej windzie, można tam dotrzeć w niecałą minutę. Charakterystyczna, skręcona konstrukcja Shanghai Tower, poza fantazyjnym wyglądem, zapewnia też ochronę przed naporem wiatru.

3. One World Trade Center (USA)

Co prawda w rankingu wysokości zajmuje „dopiero” 6. pozycję, warto go odwiedzić ze względu na związek z wydarzeniami z 11 września 2001r. Drapacz chmur stanął bowiem w miejscu zniszczonych w zamachach wież World Trade Center. Budynek ma 541 m, co daje mu miano najwyższego budynku w USA. Na setnym piętrze (ze 105) znajduje się obserwatorium, z którego można podziwiać piękną panoramę Nowego Jorku.

4. Empire State Building (USA)

Pozostając w Nowym Jorku, warto też odwiedzić swoisty symbol Manhattanu, a zarazem symbol początków światowego wyścigu drapaczy chmur. Miał miano najwyższego na świecie przez przeszło 40 lat (1931-1972), a także jako pierwszy budynek przekroczył liczbę 100 pięter. Został zbudowany w stylu art deco, a więc wyróżnia się na tle supernowoczesnych, wzniesionych w ostatnich latach wieżowców. Także tutaj, na 86. piętrze, znajduje się przeszklony taras widokowy z niesamowitym widokiem.

5. Lakhta Center (Rosja)

Zajmuje 14. miejsce na świecie pod względem wysokości, ale warto go zobaczyć, gdyż jest to najwyższy budynek w Europie. Ma 462 m i 87 kondygnacji, znajduje się w Petersburgu, a jego budowa została ukończona w 2018 r. Ma przeznaczenie biurowo-usługowe, a w założeniu ma być to siedziba główna koncernu Gazprom. Tutejszy taras widokowy położony jest na wysokości 374 m, podobnie jak restauracja, w której można zjeść posiłek z wyjątkowym widokiem.

Redakcja scanholiday.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *