Rodzaje treningów – wybierz trening odpowiedni dla siebie

Trening sportowy- to poddawanie organizmu pomału rosnącym obciążeniom, które mają na celu pobudzenie konkretnych mięśni ciała pod wpływem wykonywanego ćwiczenia.

Wyróżniamy następujące rodzaje treningów:

*wytrzymałościowy- wywołuje zmiany w czynności układu krążenia, układzie oddechowym oraz w procesach metabolicznych. Kiedy ćwiczenia wykonywane są regularnie możemy zaobserwować zwiększenie pojemności oraz wydolności płuc. Zmiany w układzie krwionośnym polegają na zwiększeniu pojemności minutowej serca co poprawia jego objętość wyrzutową. Trening ten słabiej zaznacza zmniejszenie przepływu krwi przez naczynia przewodu pokarmowego oraz pomniejsza przepływ krwi w skórze. Dzięki temu treningowi nasze mięśnie zdolne są do dłuższej pracy, ponieważ ich zapasy węglowodanów są wolniej likwidowane.
*kalistenika- ćwiczenia, które można wykonywać bez specjalnych urządzeń czy ciężarów. Polega na ćwiczeniach przy, których wykorzystujemy własną masę ciała np. pompki, stanie na rękach, podciąganie na drążku, przysiady.
*Full Body Workout- wykonywany najczęściej na siłowni, podczas jednej sesji treningowej ćwiczymy wiele partii ciała. Trening ten zaczynamy od największych partii ciała a kończymy na najmniejszym.
*SPLIT- koncentruje się na wybranych partiach mięśni, które angażowane są podczas jednego treningu.

Najpopularniejsze rodzaje treningów:

*Cardio- to prawie każdy wysiłek fizyczny np. bieganie lub jazda rowerem. Ma on na celu przyśpieszenie bicia serca czego skutkiem jest większa ilość tlenu we krwi. Trening ten dobrze sprawdza się jako sposób na zrzucenie kilogramów oraz zbudowaniu sylwetki.
*HIIT-powoduje spalanie tkanki tłuszczowej . Trening ten trwa jakieś 25 minut i powtarza się go nie więcej niż 3 razy w tygodniu. Ten trening jest dobry dla osób o dobrej kondycji fizycznej.
*ABS- to trening który wzmacnia oraz kształtuje mięśnie brzucha. Jest on odpowiedni dla wszystkich. Ćwiczenia te są również dobre na mięśnie ud, pośladków, brzucha i bioder, do których wykorzystywane są ciężarki a ćwiczenia te noszą nazwę BPU. Pomaga on wyszczuplić oraz ujędrnić dolne partie ciała poprzez likwidację zbędnej tkanki tłuszczowej.
*ćwiczenia izometryczne- to grupa ćwiczeń gimnastycznych oraz leczniczych, które polegają na czynnym napinaniu mięśni. Wykorzystuje się je do przeciwdziałania zanikom mięśni oraz do przyrostu masy oraz siły mięśni. Mogą być wykonywane przez każdego bez ograniczeń. Doskonale sprawdza się u osób zapracowanych, które nie mają czasu na regularne treningi.
*ćwiczenia izolowane- koncentruj się na pracy jednego lub grupie mięśni, wtedy skupiamy się na jego treningu a reszta mięśni ulega minimalnemu użyciu. Podczas tych ćwiczeń często wykorzystuje się hantle lub gumy co nie zawsze jest obowiązkowe.

Redakcja scanholiday.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *